Blog Search

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Krzysztof, dodano: 3 stycznia 2019 | 09:11
sklep internetowy: Porcelanaszklo.pl
Szybko i sprawnie mimo świątecznego okresu.
Przeczytaj opinię
Nick: marco polo, dodano: 31 grudnia 2018 | 09:32
sklep internetowy: Porcelanaszklo.pl
transakcja szybka i przyjemna
Przeczytaj opinię
Nick: Meg, dodano: 31 grudnia 2018 | 00:01
sklep internetowy: Porcelanaszklo.pl
Polecam
Przeczytaj opinię

Opinie o Porcelanaszklo.pl na Opineo.pl

PRODUKCJA PORCELANY W POLSKICH FABRYKACH PORCELANY ĆMIELÓW I CHODZIEŻ S.A.

PRODUKCJA PORCELANY W POLSKICH FABRYKACH PORCELANY ĆMIELÓW I CHODZIEŻ S.A.

Początki porcelany sięgają VII wieku, wówczas z połączenia trzech minerałów powstały pierwsze porcelanowe naczynia. Nazwa "porcelana" pochodzi z języka portugalskiego od słowa "porcella" oznaczającego muszlę.

Proces produkcyjny porcelany zaczyna się na modelarni, gdzie pomysły projektantów przemieniane są przez modelarzy w formę przestrzenną. Do produkcji porcelany używa się minarałów: kaolinu, kwarcu i skalenia. Surowce te należy dokładnie rozdrobnić a następnie połączyć w odpowiednich proporcjach dodając wody. Tak przygotowana masa trafia na odlewnię lub formownię, gdzie powstają półprodukty formowane przez maszyny lub odlewane w formach gipsowych.

Po wyschnięciu następuje pierwszy wypał, tzw. Biskwitowy, w temperaturze ok. 900OC, aby wyroby uzyskały odpowiednią wytrzymałość. Następnie wyroby biskwitowe przechodzą etap szkliwienia polegający na zanurzaniu całego przedmiotu w zawiesinie szkliwa. Może to się odbywać ręcznie lub za pomocą automatów, tzw. Szkliwiarek. Dalej porcelana po raz drugi trafia do pieca na tzw. Wypał ostry w temperaturze ok. 1400oC.

Po tym wyaple wyroby przekazywane są na oddział zdobniczy gdzie dekorowane są kalką ceramiczną i/lub metalami szlachetnymi jak złoto czy platyna. Udekorowane wyroby muszą być wypalane po raz kolejny w specjalnym piecu do wypału dekoracji. Stosuje się dwa rodzaje dekoracji – naszkliwna – wypał w temperaturze ok. 900OC oraz wszkliwna – wypał w temperaturze ok. 1200OC. Dekoracje wszkliwne odporne są na zmywanie w zmywarkach oraz mogą być używane w kuchenkach mikrofalowych.

Pięknie ozdobiona porcelana trafia na pakownię, a stąd już tylko krok do magazynu skąd czeka ją podróż w daleki świat i do Państwa domów.